Analizując treść księgi wieczystej nieruchomości, którą chcemy nabyć, warto zwrócić uwagę, czy w dziale III – “Prawa, Roszczenia i Ograniczenia”, nie znajduje się wpis dotyczący dożywotniej służebności mieszkania. Co on oznacza i jakie obowiązki nakłada na nabywcę nieruchomości?
Znajdź numer księgi wieczystej po adresie lub numerze działki:
Ksiegiwieczyste.pl
Zobacz, jakie to proste!
Umowa o dożywocie
Istotę umowy dożywocia reguluje art. 908 Kodeksu cywilnego:
„Jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym”.
W zamian za uzyskane prawo własności lokalu mieszkalnego nabywca nieruchomości zobowiązuje się do dożywotniego utrzymywania osoby uprawnionej. Osoba przenosząca własność, tzw. dożywotnik, nie musi ponosić żadnych opłat związanych z nieruchomością (czynsz, rachunki za prąd, itd.) – jest to obowiązek nowego właściciela nieruchomości.
Funkcją dożywotniej służebności mieszkania jest wobec tego zaspokojenie potrzeb osobistych uprawnionego.
Umowa o dożywocie musi być zawarta w formie aktu notarialnego.
Czy można sprzedać nieruchomość obciążoną prawem dożywocia?
Prawo dożywocia jest prawem niezbywalnym, natomiast nieruchomość obciążona prawem dożywocia może podlegać zbyciu. Właściciel nieruchomości może nią swobodnie rozporządzać, a to oznacza, że nie musi posiadać zgody dożywotnika na sprzedaż lokalu. Kluczowy jest jednak fakt, że obowiązki wynikające z prawa dożywocia przechodzą na kolejnego właściciela nieruchomości.
Przeczytaj: Wykreślenie prawa dożywocia z księgi wieczystej
Czym różni się prawo dożywocia od służebności osobistej mieszkania?
Służebność osobista mieszkania ustanawiana jest w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych osoby uprawnionej. Osoba ta uzyskuje prawo do zamieszkiwania wskazanego pomieszczenia bez obowiązku uiszczania czynszu, a także do korzystania z pomieszczeń (np. kuchni, łazienki) i urządzeń przeznaczonych do wspólnego użytku mieszkańców danej nieruchomości. Bieżące koszty utrzymania pokrywa sama.
Właściciel nieruchomości obciążonej służebnością osobistą mieszkania nie ma obowiązku zapewniania osobie uprawnionej wyżywienia, ubrań czy też świadczenia opieki w chorobie.
Przeczytaj również: Służebność osobista mieszkania – co oznacza ten wpis
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny art. 908-916.
Zdjęcie: Pexels.com