Konieczność aktualizacji nazwiska w księdze wieczystej dotyczy przede wszystkim kobiet – głównie z racji zawarcia związku małżeńskiego i przyjęcia nazwiska męża. Mówimy oczywiście o sytuacji, w której kobieta jest właścicielem nieruchomości (np. mieszkania), a w prowadzonej dla niej księdze wieczystej wpisane jest wciąż nazwisko panieńskie.
Znajdź numer księgi wieczystej po adresie lub numerze działki:
Ksiegiwieczyste.pl
Zobacz, jakie to proste!
Zmiana nazwiska panieńskiego w księdze wieczystej – krok po kroku
Aby skutecznie przeprowadzić aktualizację nazwiska w księdze wieczystej należy przygotować następujące dokumenty:
Odpis skrócony aktu małżeństwa – w oryginale
Jeśli nie posiadasz już bezpłatnego egzemplarza odpisu skróconego aktu małżeństwa, który otrzymuje się bezpośrednio po zawarciu związku, możesz postarać się o wydanie takiego dokumentu na wniosek.
Wniosek można złożyć bezpośrednio w dowolnym urzędzie stanu cywilnego (USC), listownie lub przez ePUAP. Można to zrobić osobiście lub przez pełnomocnika. Formularz wniosku najlepiej pobrać ze strony internetowej urzędu, do którego kierujemy sprawę lub bezpośrednio w placówce urzędu.
Do wniosku o wydanie odpisu skróconego aktu małżeństwa należy dołączyć potwierdzenie opłaty skarbowej w wysokości 22 zł (np. jako potwierdzenie przelewu na konto urzędu, do którego składasz wniosek lub pokwitowanie z kasy urzędu). Wysokość opłaty reguluje Ustawa z dnia 16 lipca 2006 r. o opłacie skarbowej.
Czas oczekiwania na wydanie odpisu różni się w zależności od sposobu i miejsca złożenia wniosku. I tak na przykład dokument otrzymasz:
- od razu, jeśli akt jest w elektronicznym centralnym rejestrze stanu cywilnego,
- w ciągu 7 dni roboczych od dnia, w którym złożysz wniosek – jeśli złożysz go w USC, w którym jest akt w formie papierowej, ale nie został on jeszcze przeniesiony do rejestru,
- w ciągu 10 dni roboczych od dnia, w którym złożysz wniosek – jeśli złożysz go w USC, który nie ma aktu w formie papierowej i nie został on jeszcze przeniesiony do rejestru.
Więcej informacji na temat tego, jak uzyskać odpis aktu stanu cywilnego znajdziesz TUTAJ.
Przeczytaj: Jak dopisać żonę/męża jako współwłaściciela do księgi wieczystej?
Wniosek o wpis w księdze wieczystej (na formularzu KW-WPIS)
Wniosek o zmianę nazwiska w księdze wieczystej należy przygotować na formularzu KW-WPIS. Formularz dostępny jest do pobrania na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości (TUTAJ) lub bezpośrednio w placówce sądu.
W rubryce “Treść żądania” przynależącej do sekcji wniosku “Wpis właściciela (współwłaściciela), użytkownika wieczystego (współużytkownika wieczystego), uprawnionego (współuprawnionego)”, wpisujemy np:
Wnoszę o zmianę nazwiska „Maria Kowalska” na nazwisko „Maria Zielińska” wobec zawarcia związku małżeńskiego.
Ważne jest, aby w rubryce “Dane wnioskodawcy”, wpisać nowe dane osobiste (nowe nazwisko), zawarte w skróconym akcie małżeństwa.
Tak przygotowany wniosek wraz z dołączonym odpisem skróconym aktu małżeństwa należy złożyć w Sądzie Rejonowym, Wydziale Ksiąg Wieczystych – właściwym dla miejsca położenia nieruchomości, której księga wieczysta dotyczy.
Za złożenie wniosku należy uiścić opłatę skarbową w wysokości 100 zł (przelewem bądź w kasie sądu).
Przeczytaj również: Księgi wieczyste po nazwisku
Zdjęcie: Tyler Nix on Unsplash.com