Bardzo często zdarzają się sytuacje, w których jedno z małżonków jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego albo już w czasie trwania związku stało się właścicielem mieszkania czy domu na podstawie umowy darowizny lub w drodze nabycia czy dziedziczenia. Majątek ten stał się wówczas majątkiem osobistym obdarowanego małżonka.
Znajdź numer księgi wieczystej po adresie lub numerze działki:
Wejdź na Ksiegiwieczyste.pl
Zobacz, jakie to proste!
Co należy zrobić, aby małżonek uzyskał tytuł prawny do nieruchomości
Jeżeli małżonek – właściciel osobistego majątku posiada wolę dopisania małżonki/małżonka do księgi wieczystej prowadzonej dla posiadanej nieruchomości, może to uczynić na zasadzie zmiany prawa własności nieruchomości poprzez darowiznę z majątku osobistego właściciela do majątku wspólnego małżonków.
Postępowanie w sprawie „dopisania” współmałżonka do księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, której właścicielem jest tylko jeden z małżonków, wiąże się z przeprowadzeniem następujących czynności:
- Zawarcie umowy darowizny nieruchomości z majątku osobistego małżonka do majątku wspólnego małżonków (gdy w małżeństwie obowiązuje ustrój wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej) – w formie aktu notarialnego.
- Złożenie wniosku do Sądu Rejonowego właściwego dla miejsca prowadzenia księgi wieczystej nieruchomości będącej własnością współmałżonka.
Przeczytaj: Włączenie nieruchomości do majątku wspólnego małżonków
Jak wygląda procedura – czynności notariusza
Przed powierzeniem notariuszowi sporządzenia aktu notarialnego – umowy darowizny należy skontaktować się z notariuszem w celu ustalenia terminu spotkania i omówienia czynności zmierzających do „dopisania” małżonka do księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości.
W trakcie spotkania z notariuszem zostaniemy poinformowani o ewentualnym terminie sporządzenia aktu notarialnego oraz o konieczności przygotowania i przedłożenia niezbędnych dokumentów do sporządzenia aktu notarialnego – umowy darowizny.
Sporządzenie aktu notarialnego – umowy darowizny wymaga przedłożenia przez strony postępowania dokumentów świadczących o własności nieruchomości oraz o stanie cywilnym osób wnoszących o sporządzenie aktu notarialnego.
Do podstawowych dokumentów niezbędnych do sporządzenia aktu notarialnego należą:
- Wypis z rejestru gruntów bądź budynków i wyrys z mapy ewidencyjnej nieruchomości.
- Wydruk treści księgi wieczystej z Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych (wydruk może wygenerować notariusz).
- Odpis skrócony aktu małżeństwa oraz dowody osobiste osób stawających do aktu notarialnego.
- Zaświadczenie Wójta gminy, na obszarze której położona jest nieruchomość o przeznaczeniu nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego gminy.
Notariusz po otrzymaniu niezbędnych dokumentów bada treść tych dokumentów pod względem formalnym, a następnie ujmuje te treści w akcie notarialnym – umowie darowizny.
W części pierwszej umowy darowizny notariusz określa z imienia i nazwiska oraz ujawnia PESEL stawających do aktu notarialnego.
Następnie, określa w sposób bardzo szczegółowy nieruchomość będącą przedmiotem darowizny. Wprowadza jej oznaczenie, adres ewidencyjny, którego elementy powinny być zgodne z danymi ujętymi w katastrze nieruchomości oraz danymi ujętymi w księdze wieczystej prowadzonej dla tej nieruchomości. W treści aktu notarialnego notariusz wprowadza również wszystkie wpisy ujawnione we wszystkich działach księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości będącej przedmiotem darowizny.
Następnie, kierując się nadanymi mu uprawnieniami ujętymi w ustawie z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie Art. 79 pkt. 8 oraz Art. 92 ust.4, wprowadza do aktu notarialnego żądanie strony dotyczące przeniesienia własności nieruchomości na rzecz obojga małżonków – do ich wspólności ustawowej.
W akcie notarialnym – umowie darowizny, przedmiotowe żądanie strony przyjmuje postać wniosku składanego do Sądu Rejonowego Wydziału Ksiąg Wieczystych, w którym dla danej nieruchomości prowadzona jest księga wieczysta.
Złożony przez notariusza w akcie notarialnym – umowie darowizny, wniosek do Sądu Rejonowego Wydziału Ksiąg Wieczystych zawiera przykładowo treść:
- „Wnoszę o wykreślenie w dziale II księgi wieczystej KW nr …………prawa własności nieruchomości wpisanego na rzecz Jana Nowaka, syna Józefa i Irminy, PESEL: 1234567890”.
- „Wnoszę o wpisanie w dziale II księgi wieczystej KW nr …………… jako właścicieli, na zasadach wspólności ustawowej małżeńskiej, Jana Nowaka, syna Józefa i Irminy, numer PESEL: 1234567890 oraz Janiny Nowak, córki Bartłomieja i Agnieszki, numer PESEL: 0987654321”.
Bardzo istotnym wpisem w akcie notarialnym jest informacja o tym, że akt notarialny został odczytany, przyjęty i podpisany.
Akt notarialny podpisują osoby biorące udział w akcie, osoby obecne przy sporządzaniu aktu notarialnego oraz notariusz. Oryginał aktu notarialnego pozostaje w aktach notariusza, natomiast strony uczestniczące w sporządzeniu aktu notarialnego otrzymują wypisy aktu notarialnego.
Przeczytaj: Jak zmienić nazwisko w księdze wieczystej?
Wpis w księdze wieczystej na wniosek notariusza
Notariusz sporządzający akt notarialny, nie później niż w dniu jego sporządzenia, składa wniosek o wpis w księdze wieczystej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe.
Złożenie wniosku o wpis w księdze wieczystej przez notariusza za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe uważa się za złożenie wniosku przez stronę czynności notarialnej.
Z chwilą złożenia wniosku przez notariusza za pośrednictwem systemu teleinformatycznego w danej księdze wieczystej, w dziale dotyczącym „własności” w rubryce wzmianka pojawia się data i godzina wpisu.
Postępowanie odrębne w sprawie złożenia wniosku do Sądu Rejonowego w sprawie dopisania małżonka do księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości
W przypadku, gdyby z jakichś przyczyn akt notarialny – umowa darowizny w swej treści nie zawierała wniosku do Sądu Rejonowego o ujawnienie w księdze wieczystej współmałżonka jako właściciela nieruchomości na zasadach wspólności ustawowej małżeńskiej, wówczas wniosek w sprawie darczyńca może złożyć w odrębnym postępowaniu.
Aby skutecznie dopisać współmałżonka do księgi wieczystej należy w Sądzie Rejonowym Wydziale Ksiąg Wieczystych, w którym prowadzona jest księga wieczysta danej nieruchomości, złożyć wniosek KW-WPIS, pamiętając o skrupulatnym wypełnieniu wszystkich jego pól.
W treści żądania należy wpisać rodzaj przysługującego prawa, imię (imiona) i nazwisko (nazwiska), imię ojca i imię matki oraz numer PESEL (jeśli został nadany) współmałżonków, którym przysługuje dane prawo na zasadach wspólności ustawowej małżeńskiej.
Przykład treści żądania:
„Wnoszę o wpisanie do księgi wieczystej KW o nr …………… jako właścicieli na zasadach wspólności ustawowej małżeńskiej, Jana Nowaka, syna Józefa i Irminy, numer PESEL: 1234567890 oraz Janiny Nowak, córki Bartłomieja i Agnieszki, numer PESEL: 0987654321”.
Do wniosku KW-WPIS należy dołączyć akt notarialny – umowa darowizny.
Przeczytaj: Jak znieść współwłasność mieszkania, domu lub działki?
Opłaty sądowe i podatki
- Sporządzenie przez notariusza aktu notarialnego – umowy darowizny wymaga wniesienia stosownej opłat, tzw. taksy notarialnej – Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r.w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej.
- Od wartości taksy notarialnej naliczany jest podatek VAT w wysokości 23%.
- Od darowizny naliczany jest podatek od spadków i darowizn zgodnie z ustawą z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadku i darowizn. Zgodnie z Art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadku i darowizn:
„Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli: 1) zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego”. - Od wniosku o wpis w księdze wieczystej właścicieli na zasadach wspólności ustawowej małżeńskiej notariusz pobiera opłatę w wysokości 200 zł – Art. 42. Ust.1 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.
Aby upewnić się, co do wysokości planowanych kosztów związanych z ujawnieniem prawa własności małżonka w księdze wieczystej dobrze jest wcześniej uzgodnić tę kwestię z wybranym notariuszem.
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od spadku i darowizn?
Obowiązek podatkowy od spadku i darowizn powstaje – przy nabyciu w drodze darowizny – z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego. Obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych.
Przeczytaj: Jak wpisać nowego właściciela nieruchomości w księdze wieczystej?
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadku i darowizn.
- Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatku i opłatach lokalnych.
- Ustaw z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.
- Ustawa z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie.
- Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece.
- Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy.
- Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej.
Zdjęcie: Pixabay.com